CODEfon kaputelefonok
Azt mondhatjuk, hogy a CODEfon kaputelefon Magyarország legeltejedtebb márkája. Hogy miért? Mert jó.
A gyártónak sikerült egy a hazai kaputelefon piac minden igényét kielágítő készüléket fejleszteni mostmár több, mint 30 éve. Kisebb-nagyobb fejlesztések voltak, mint például a proxyolvasó, vagy új szebb rézborítású külső, de az alapkoncepció a kezdetek óta változatlan.
De mitől ilyen jó, mit jelent ez a gyakorlatban?
Egyszerű a használata. Mindenki számára. Elcsépelt dolog azt mondani, hogy a legkisebbektől a legnagyobbakig mindenki tudja használni, de ebben az esetben ez tényleg így van. A kaputelefon, mint olyan az egy olyan műszaki eszköz, ami a városi ember számára szinte 100%-ban ismert és használt. Vagy hívó vagy fogadó oldalon. A CODEfon piacvezető pozíciónak köszönhetően mindenhol elérhető és az emberek döntő többségének a konkrét típussal kapcsolatban is van akár napi tapasztalata.
Mindenki tudja, hogy hogy kell hívni, hívást fogadni, nyitni kóddal, akár proxyval, akár a fenti lakáskészülékkel. Sok közösképviselővel találkozunk a munkánk során, akik az egyszerűbb programozási feladatokat is maguk el tudják végezni. Volt alkalom, nem egyszer, nem kétszer, amikor telepítői szintű beállításban, távollétünkben telefonon segítettünk lakónak, úgy, hogy telefonban lediktáltuk, hogy mit kell beütnie a készülékbe. Új telepítések alkalmával sem kell kellemetlenül hosszú időt eltöltenünk azzal, hogy elmagyarázzuk az emberekenek, hogy mit és hogyan kell.
Az jó, hogy ennyire jó a készülék, de tartós is?
Röviden: igen, nagyon tartós. Kicsit hosszabban: Tartós, 2 típushibáján kívül nagyon nagyon ritkán találkozunk bárminemű gonddal. Ha mégis, akkor szinte mindig vagy az egyik lakáskészülék/lakó vagy a társasház vezetékrendszerében lévő tökéletlenségek miatt van.
Viszont ami még fontosabb, hogy nemcsak tartós is, hanem mindig! van és lesz hozzáértő szerelő. Hiszen ma aki kaputelefon szerelőnek vallja magát és egy kicsit és ért a kaputelefon szereléshez a tudja, hogy hogyan kell CODEfont szerelni. Ha máshoz nem is, de ehhez mindeki ért.
Ha ennyire jó, akkor soha nem romlik el?
De igen, ahogy minden műszaki eszköz elromolhat, úgy ez sem kivétel. Annyit viszont mindenképpen érdemes leszögeznünk, hogy ettől tartani nem kell, aki ezt a kaputelefont választja, az hosszú időre biztosítja magának a stabil működést.
Milyen hibái lehetnek?
2 természetes ellensége van, a rozsda és a por. De ez bármilyen műszaki cikkről elmondható, amit kiteszünk a hóba, fagyba, esőbe.
Rozsda:
Nem kell sokat magyarázni. A külső burkolata a vasból készült. A szinterezett festékréteg megkopása után sajnos megindul a rozsdásodás. Az öröm az ürömben, hogy ez a működést semmilyen mértékben nem befolyásolja. Szoktuk is mondani, hogy hamarabb rozsdásodik el a burkolat, mint megy tönkre a belső szerkezet.
Por:
A porral kapcsolatos probléma, a készülék infraérzékelőinél jelentkezik. Poros, nagy forgalmú, építkezés melletti kaputelefoknál hatványozottan igaz, hogy néha egy nedves törlőkendővel le kell törölni a számok körül lévő vékony – 2-3 mm-es bordó peremet.
Ugyanis az erre felülő por befolyásolja, hogy mit érzékel a készülék, amikor be akarunk ütni egy számot. Jellemzően más számjegyet ír ki, vagy be sem veszi az általunk leütött karaktert. Utolsó fázisa ennek a problémának, hogy semmilyen számot nem lehet már beírni. Ez az a pillanat, amikor a legbáránylelkübb lakó is kijöhet a sodrából és rácsap a készülékre egyet, ahogy a lenti képek is mutatják.
Javítása lehetséges, hiszen kapható külön előlap a CODEfon kaputelefonhoz. Saját tapasztalatunk, ami erősen állapotfüggő, hogy több, mint 10 éves készülékeknél érdemes elgondolkodni a felújítás helyett inkább a teljes cserén. Sajnos volt már olyan, hogy a még jónak tűnő bő 15 éves készüléket felújítottuk, miután betörték a számlapot rajta. Másfél évvel később viszont maga a készülék ment véglegesen tönkre, így az első munka kicsit kidobott pénz volt. Fontos hangsúlyozni, hogy itt nem egy mai darabról volt szó.